Kuidas valida väikelaenu?

 

Väikelaenu võtmine võib tunduda palju lihtsam kui enda sidumine „suurena näivate“ laenudega, nagu näiteks kodulaen. Sellest hoolimata ei tohiks ka väikelaenu taotlemist ja lepingu sõlmimist kergekäeliselt võtta, sest tegu on siiski finantskohustusega, mille olemasolu tuleb arvestada ka tulevikus oma otsuste tegemisel. Vaata www.sinulaen.ee

Millest tuleks siis alustada, kui tuleb pähe mõte, et oleks vaja laenu võtta? Meie pakume teile viite lihtsat sammu, mida järgides on kindel, et suudate valida endale parima võimaluse, kui küsimuse all on väikelaenu võtmine.

Kaalu hoolikalt

Esimese asjana tuleks kindlasti laenuvõtmist hoolikalt kaaluda. On vajalik iseendale selgeks teha, mis eesmärgil laenu võtad ning kas see tasub ära. Ei ole mõtet võtta laenu, kui asjaga pole kiiret ja sama summa saaks ise mõne kuuga kokku kogutud – näiteks reis päikese alla. Küll võib väikelaen olla aga hea variant oma ettevõtte alustamiseks, et garanteerida hea start ka tulevikuks. Seega enne edasist uurimist tuleb otsustada, kas väikelaen, või ükskõik missugune laen, on hädavajalik või saab ka ilma hakkama.

Säti paika laenu parameetrid

Laene on mitmeid erinevaid ja enne väikelaenu valimist tuleks võrdluseks vaadata ka teisi variante. Kui aga väikelaen on see kõige õigem valik, jääb üle otsustada summa suurus. Summa otsustamisel võib lähtuda vaid ühest lausest: „Nii palju kui vaja ja nii vähe kui võimalik“. Kui oma arvutuste järgi on vajalik 6000€, ei pruugi laen suuruses 3000€ vajadust rahuldada ja varsti on vaja teist laenu aga 10 000€ laen on lihtsalt liiga palju. Sellisel moel võib osa laenurahast lihtsalt pudi-padi ostmisele kuluda.

Määra laenuperiood

Laenuperioodi valimisel tuleks arvestada oma võimalustega. Arusaadavalt, mida lühem tagasimakseperiood, seda kõrgem on igakuine laenumakse aga see-eest on seda väiksem ka makstavate intresside kogusumma. Tasuks proovida ka mõelda, mis ootab ees tulevikus, et teada, millised on avanevad võimalused ja võimalikud muud väljaminekud, millega tuleks arvestada kuumaksete suuruse määramisel.

Vali laenuandja

Mitte laenuandja ei vali sind, vaid sina valid laenuandja. Kindlasti tasub oma kodupangast kaugemale vaadata, ning võtta pakkumisi ja arvamusi ka teistelt pankadelt ning laenupakkujatelt, et garanteerida endale sobivaima teenuse saamise. Pakkumiste võtmine ja nõustamisel käimine ei tähenda seda, et oled mingi laenuandjaga seotud.

Loe läbi ja allkirjasta

Kui on selgunud koht, kust laenu võtta, vajaminev summa ning sobiv laenuperiood, on käes aeg leping allkirjastada. Muidugi on väga vajalik see enne tähelepanelikult läbi lugeda ning kui on mingeid küsitavusi või arusaamatusi, siis need endale selgeks teha.

2015-2017- Vaikelaenud.ee